Współpraca i inwestycje w Ukrainie: możliwości dla polskiego biznesu
Współpraca z ukraińskimi firmami oznacza dla polskich przedsiębiorców możliwość rozwoju i zbudowania związków gospodarczych, które po zakończeniu wojny będzie można rozwijać z korzyścią dla obu stron tej współpracy.
Wojna w Ukrainie niestety nadal trwa. Zgodnie z wynikami trzeciej zaktualizowanej „Szybkiej oceny szkód i potrzeb odbudowy (RDNA3)” na dzień 31 grudnia 2023 r. całkowity koszt odbudowy i rekonstrukcji Ukrainy wyniesie 486 miliardów dolarów USA w ciągu następnych 10 lat. Ocena została przeprowadzona wspólnie przez Grupę Banku Światowego, rząd Ukrainy, Komisję Europejską oraz Organizację Narodów Zjednoczonych.
Jednak mimo trwającej pełnoskalowej wojny, ukraiński biznes kontynuuje działalność, a gospodarka Ukrainy wykazuje oznaki ożywienia. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Gospodarki Ukrainy w kwietniu 2024 r. produkt krajowy brutto wzrósł o około 4,3 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. W rezultacie wzrost PKB za okres styczeń-kwiecień 2024 r. szacuje się na poziomie 4,4 roc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Odbudowa i rekonstrukcja
Obecnie realizowane są krajowe i międzynarodowe programy mające na celu odbudowę zniszczonej infrastruktury (w szczególności obiektów energetycznych, infrastruktury krytycznej i społecznej, sektora mieszkaniowego i komunalnego), jak również realizację strategicznych reform w Ukrainie. Obok realizacji globalnych projektów międzynarodowych podejmowane są również kroki w celu przyciągnięcia kapitału prywatnego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta